Amazon – Pytania i odpowiedzi

AMAZON - HANDEL BEZ OGRANICZEŃ

Sprzedawaj na Amazon

Co to jest Amazon.com?

Amazon.com to najwieksza na świecie międzynarodowa platforma sprzedaży przez Internet.

Misją Amazonu jest bycie „firmą skupiającą się na większości klientów na świecie; miejscem spotkanie, w którym wszyscy ludzie mogą coś odkryć dla ich samych i kupić to online.”

Właścicielem Amazon.com jest założona w 1994 roku amerykańska korporacja Amazon.com, Inc. Firma Amazon jest czwartą najbardziej wartościową firmą publiczną na świecie, największą firmą Internetową na świecie według dochodów i ósmym największym pracodawcą w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz amerykańskiego Amazon.com, firma Amazon prowadzi obecnie pod ta samą marką popularne sklepy krajowe w Kanadzie, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Australii, Brazylii, Chinach, Indiach i Japonii.


Amazon regularnie rozszerza swoja siec sklepów o kolejne rynki krajowe; od wielu lat planowane jest otworzenie lokalnej platformy sprzedaży Amazon dla klientów w Polsce. Proces ten uległ przyspieszeniu od październiku 2016 roku, kiedy to Amazon uruchomił polskojęzyczną wersje sklepu Amazon.de w Niemczech, wraz z polskojęzycznym działem obsługi klienta. Amazon posiada już w Polsce dwa centra dystrybucyjne i planuje uruchomienie dwóch kolejnych center pod koniec 2017 roku.

Save

Co można sprzedawać na Amazon? Jakie kategorie produktów oferowane są do sprzedaży?

 • Akcesoria do urządzeń Amazon
 • Akcesoria elektroniczne
 • Akcesoria komputerowe
 • Artykuły dla zwierząt
 • Bagaż
 • CD i płyty winylowe
 • Dom
 • Duży sprzęt
 • DVD
 • Elektronika
 • Firma, przemysł i nauka
 • Gry wideo
 • Instrumenty muzyczne i konsole
 • Komputery
 • Konsole wideo
 • Książki papierowe
 • Kuchnia
 • Majsterkowanie i narzędzia
 • Materiały biurowe
 • Niemowlęta
 • Obuwie
 • Odzież
 • Opony
 • Oprogramowanie
 • Produkty w formacie cyfrowym (książki, audiobooki i muzyka)
 • Rower
 • Samochody i motocykle
 • Sport i rekreacja
 • Trawnik i ogród
 • Uroda
 • Wideo
 • Zabawki i gry

UWAGA – niektóre z powyższych kategorii wymagają zatwierdzenia przed rozpoczęciem sprzedaży na Amazon.

Jakie informacje potrzebne są do rejestracji sprzedawcy na Amazon w USA?

1. Karta kredytowa

Wymagana jest ważna karta kredytowa. Amazon akceptuje polskie karty kredytowe.

2. Numer telefonu

Aktualny numer telefonu z numerem kierunkowym.

3. Dane rejestracyjne firmy

Należy podać rodzaj działalności, numer rejestracyjny oraz datę wpisania firmy do rejestru. Potrzebny jest również adres siedziby firmy.

4. Dane kontaktowe osoby głównej

Osoba główna to posiadacz konta (zarejestrowany sprzedawca) lub osoba, która ma dostęp do konta płatności określonego w usłudze Sprzedawaj na Amazon, przekazuje dane rejestracyjne w imieniu posiadacza konta oraz inicjuje transakcje, na przykład wypłaty i zwroty. Działania podejmowane przez osobę główną uznaje się za działania podejmowane przez posiadacza konta.

Należy podać następujące informacje:

 1. Dane dokumentu tożsamości – numer ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 2. Adres zamieszkania głównej osoby kontaktowej.

W niektórych przypadkach Amazon może poprosić o przesłanie kopii rachunku za telefon, prąd, itp.  lub wyciągu z konta bankowego w celu potwierdzenia adresu.

5. Informacje o faktycznym właścicielu

W niektórych przypadkach, jeśli masz zarejestrowaną działalność gospodarczą, Amazon może wymagać podania informacji o faktycznym właścicielu. Faktyczny właściciel to osoba fizyczna, która jest właścicielem lub kontroluje przedsiębiorstwo, będąc bezpośrednim lub pośrednim posiadaczem ponad 20% udziałów lub praw głosu w danej firmie; lub inna osoba fizyczna, która w inny sposób sprawuje kontrolę nad zarządem przedsiębiorstwa.

W przypadku faktycznego właściciela Amazon wymaga następujących danych:

 1. Dane dokumentu tożsamości – numer ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 2. Adresy zamieszkania poszczególnych faktycznych właścicieli. W niektórych przypadkach Amazon może poprosić o przesłanie kopii rachunku za prąd, gaz, telefon, lub wyciągu z konta bankowego w celu potwierdzenia adresu.

6. Informacje dotyczące rachunku bankowego

Aby zakończyć rejestrację, należy podać dane rachunku bankowego. Rachunek ten będzie służył do przekazywania wpływów z transakcji. Rachunek musi być prowadzony w tej samej walucie jak waluta kraju gdzie miesi się oddział banku do podanego rachunku, czyli jeśli bank jest w Polsce to w złotówkach; jeśli w USA to w dolarach amerykańskich, jeśli w Niemczech to w Euro, itp. itd.

Co to jest Amazon Prime?

Amazon Prime to płatna usługa dla klientów Amazon.com, oferująca im min. bezpłatne wysyłki dla większości produktów dostępnym w platformie Amazon, bezpłatny dostęp do serwisów transmisji strumieniowych Prime Music i Prime Video, oraz do innych atrakcyjnych zniżek i ofert. Koszt Amazon Prime w USA wynosi obecnie 99 USD rocznie.

Jeśli 80+ milionów aktywnych klientów Amazon Prime mieszkało w tym samym kraju, to byłby to 19-y najbardziej zaludniony kraj świata, posiadający więcej mieszkańców niż każdy kraj europejski.

Jakie programy dostępne są dla sprzedawców na Amazon?

Amazon oferuje kilka rożnych programów dla sprzedawców zainteresowanych sprzedażą ich wyrobów na Amazon:

 1. Amazon Advantage
 2. Amazon Seller (Individual or Professional)
 3. Amazon Vendor Express
 4. Fulfillment by Amazon (FBA)
 5. Handmade at Amazon

Na czym polega program Amazon Advantage?

Amazon Advantage to program do wysyłki samoobsługowej lub przez FBA, który umożliwia promowanie i sprzedaż produktów medialnych bezpośrednio na stronie Amazon.com.

Amazon Advantage jest przeznaczony dla wydawców, wydawnictw muzycznych, studiów, autorów i innych właścicieli treści medialnych, takich jak książki, filmy i muzyka.

Program Advantage jest przeznaczony wyłącznie do sprzedaż nowych kopie produktów medialnych.

Więcej informacje o tej ofercie dostępna jest bezpośrednio od Amazon na stronie:

https://www.amazon.com/gp/seller-account/mm-product-page.html?topic=200329780

Na czym polega program Amazon Seller?

Program Amazon Seller oferuje dwa odmienne plany sprzedaży na Amazon: Indywidualny lub Profesjonalny. Oba plany oferują możliwość sprzedaży nieograniczonej ilości produktów.

Plan Profesjonalny kosztuje 39,99 dolarów USD miesięcznej opłaty abonamentowej i umożliwia uczestnictwo w wielu programach wspomagających sprzedaż na Amazon; które nie są dostępne dla sprzedawców indywidualnych.

Sprzedawcy korzystający z planu Indywidualnego nie płacą miesięcznych opłat, ale zamiast tego muszą płacić 0,99 dolarów USA za każdą sprzedaną sztukę.

Oba plany wymagają opłaty prowizji za dokonaną sprzedaż, plus kilku dodatkowych niewielkich opłat.

Więcej informacje o tej ofercie dostępna jest bezpośrednio od Amazon na stronie: https://services.amazon.com/selling/benefits.htm

Na czym polega program Amazon Vendor Express?

Program Vendor Express umożliwia sprzedaż produktów bezpośrednio przez Amazon i na rachunek Amazon.

Sprzedający (Vendor) sprzedaje Amazon jego własne produkty pozostawiając Amazon cała resztę – od wysyłki i promowania do obsługi klienta i zwrotów.

Więcej informacje o tej ofercie dostępnych jest bezpośrednio od Amazon na stronie: https://vendorexpress.amazon.com

Co to jest FBA?

FBA to skrót od „Fulfilment by Amazon” (Realizacja zamówień przez Amazon).

Korzystający z programu FBA przechowują swoje produkty w centrach dystrybucyjnych Amazon na całym świecie, a Amazon sam realizuje otrzymane od klientów zamówienia, pakuje, dostarcza produkty do klientów i zajmuje się obsługę klienta. Dzięki FBA sprzedający może dotrzeć do znacznie większej liczby klientów, niż w przypadku prowadzenia samodzielnej sprzedaży.

Więcej informacje o tej ofercie dostępna jest bezpośrednio od Amazon na stronie: https://services.amazon.com/fulfillment-by-amazon/benefits.htm

Co to jest Handmade at Amazon?

Handmade na Amazon to program na Amazon.com dla zaproszonych rzemieślników, którzy sprzedają swoje unikalne, ręcznie robione towary setkom milionów klientów Amazon na całym świecie.

Wszystkie produkty oferowane w Handmade na Amazon muszą być wykonane ręcznie, ręcznie zmodyfikowane lub ręcznie zmontowane (nie z zestawu). Produkty muszą być wykonane ręcznie przez pracownika rzemieślniczego, lub przez jednego z pracowników (jeśli firma zatrudnia 20 lub mniej pracowników) lub członka grupy rzemieślników liczącej mniej niż 100 osób. Produkowane masowo produkty lub wyroby wykonane ręcznie przez innego rzemieślnika nie są uprawnione do sprzedaży w Handmade na Amazon.

Wszystkie produkty w tym programie są sprawdzane przez Amazon i wymagają jego akceptacji przed podjęciem sprzedaży.

Więcej informacje o tej ofercie dostępna jest bezpośrednio od Amazon na stronie: https://services.amazon.com/handmade/handmade.html

Jak wyglądałby sposób rozliczeń z Amazon i Waszego pośrednictwa?

W ramach serwisu jaki oferujemy, wszystkie rachunki sprzedawcy, rozliczenia bankowe, są wyłącznie w imieniu firmy naszego partnera w Polsce. Wszelkie rozliczenia finansowe, w tym przychody ze sprzedaży dokonywane są i bezpośrednio przekazywane na jego własny rachunek bankowy, bez naszego pośrednictwa.

W razie potrzeb klienta i w/g jego indywidualnych wymagań i decyzji, nasza firma może ewentualnie udostępnić naszym partnerom dostęp do rachunków sprzedawcy naszej firmy na Amazon.

Na czym polega sposób i realizacja zamówień z Amazon przez Wasz serwis?

Przygotowaniem wszystkich czynności związanych z otworzeniem odpowiednich rachunków sprzedawcy i ich ustawieniem zajmuje się nasza firma.

Nasza firma zajmie się również wprowadzeniem danych produktów do katalogów Amazon i ich opisem. Do wykonania tego zadania będziemy potrzebowali informacji o produktach naszego partnera i zdjęć produktów. Pomocne są tez (jeśli dostępne): recenzje, artykuły promocyjne, multimedia, itp.

W/g decyzji naszych klientów, nasza firma może zając się magazynowaniem dostarczonych nam produktów.

Prowadzenie sprzedaży, kontakty z klientami, realizacja zamówień, obsługa klienta, kontakty z Amazon – tym zajmie się nasza firma.

Wysyłka zamówień do klientów w USA – tym zajmie się nasza firma, wykorzystując dostarczone nam do USA przez klienta produkty.

W przypadku wysyłek zamówień dla klientów z poza USA (np. do Europy) – partner w Polsce może sam przygotować i wysłać zamówienie z Polski lub może zająć się tym nasza firma. Przy wysyłce zamówień przez nasza firmę, wymagamy dostawę zamówionego produktu na podany adres w Polsce, w ciągu 3 dni od momentu złożenia przez nas zamówienia.

Nasza firma pokrywa koszt przygotowania zamówień, ich koszt wysyłki pokrywa firma partnera w Polsce. Oczywiście otrzyma on na to odpowiednia rekompensatę od klientów, którzy zapłacą określony koszt przesyłki w momencie składania zamówienia.

WIĘCEJ O AMAZON:

Zalety      Programy      Wymagania     Pytania i Odpowiedzi

error: Content is protected !!